Adresas: K. Petrausko g. 31

Darbo laikas: II–V 10.00–18.00 val.; VI 10.00–17.00 val.

Ekskursijų ir edukacinių programų užsakymas: tel. +370 696 75 737, el. p. mkp.kasa@kaunomuziejus.lt
Lankymo įkainiai

2018 m. vasario 15 d., Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse, legendiniuose brolių Miko ir Kipro Petrauskų namuose atidaryta nauja ekspozicija „Valstybės teatras. Tautą burianti muzika“, kurioje daugiau kaip 200 eksponatų iš muziejaus rinkinio, skirtų įvairiausiems Valstybės teatro, operų ir baletų pastatymams, dirigentams, artistams, šokėjams, muzikantams.

Ekspozicijoje sklando specialiai šiai erdvei sukurtas Laimės Kiškūnės liepų kvapas, kuris, kartu su Valstybės teatro fasado maketu, Miesto sodo fotografijomis bei atsisėsti kviečiančiu suoleliu, sukuria jaukią tuometinio Kauno, dar vadinto Mažuoju Paryžiumi, atmosferą. Valstybinės muzikos mokyklos pastato Maironio gatvėje fotografijoje susiejami Valstybės teatre ir Valstybinėje muzikos mokykloje, vėliau Konservatorijoje, dirbę žmonės, derinę koncertinę ir pedagoginę veiklas, ugdę naująją muzikų kartą Lietuvai. Šviesą skleidžiančiuose languose – mokyklos pedagogų, direktorių fotografijos, įvykiai, istorijos, koncertų programos, unikalūs dokumentai.

Specialiai šiai ekspozicijai suformuotoje erdvėje, imituojančioje Valstybės teatro interjerą, po originalių teatro lubų maketu gyvas istorijas jums pasakos vieni pirmųjų artistų – solistai Kipras Petrauskas, Adelė Galaunienė, Antanas Sodeika, baleto šokėja Olga Malėjinaitė – su gražiausiais, įdomiausiais teatriniais kostiumais. Pristatomi teatro istorijai svarbūs įvykiai, pirmosios „Traviatos“ statytojai ir aplinkybės, nacionalinių operų ir baletų kūrėjai.

Parengta pažintis su kiekvienu teatro solistu asmeniškai: įdomiausiose vaidmenų fotografijose užfiksuoti užsienyje mokęsi ir į Lietuvą kurti grįžę muzikai bei jaunoji karta, kuri lavinosi jau laisvoje, nepriklausomoje tėvynėje, dirigentai, orkestro, choro augimas, baleto trupės formavimosi peripetijos. Kiekvienas artistas galėtų papasakoti savo unikalią istoriją – vieni jaunystę praleido užsienyje, neturėdami galimybės dirbti tėvynėje, kiti buvo priversti pasirinkti emigraciją, negalėdami visų jėgų atiduoti Lietuvai, treti už nuoširdų darbą sumokėjo gyvybe arba tremtimi. Prisimenami ir užsienio artistai, dėl įvairių politinių įvykių negalėję kurti savo šalyse, o Kauną bei Valstybės teatrą pasirinkę laikinais arba nuolatiniais namais.

Ekspozicijos gilumoje susipažinsite su įvairiausių Valstybės teatro pastatymų fotografijų knyga, už kurios puikuojasi scena. Nematomas sufleris atskleidžia užkulisių paslaptis ir pasakoja apie grimuotojo reikmenis, artisčių papuošalus, kviečia, kol neatėjo dirigentas, pasimatuoti specialiai paruoštus artistų kostiumus. Grimuotojo kampelyje laukia dirigentų, režisierių, muzikų šaržai, piešti dailininko Leono Kagano ir Valstybės teatro orkestro obojininko Romualdo Džiugo.

Susipažinsite su Valstybės teatro repertuaru, personalu bei XX a. 4 deš. teatro bilietų kainomis, dirigentų Juozo Tallat-Kelpšos, Stasio Šimkaus, Juozo Pakalnio batutomis, Olgos Malėjinaitės puantais ir (ne pačiais geriausiais) Juozo Tallat-Kelpšos pomėgiais.

Miko ir Kipro Petrauskų skyrius

Kipro Petrausko memorialinis butas