Kipro Petrausko memorialinis butas

Adresas: K. Petrausko g. 31

Darbo laikas: II–V 10.00–18.00 val.; VI 10.00–17.00 val.

Ekskursijų ir edukacinių programų užsakymas: tel. +370 696 75 737, el. p. mkp.kasa@kaunomuziejus.lt
Lankymo įkainiai

Operos solisto Kipro Petrausko memorialiniame bute tvyro tarpukario dvasia. Butą sudaro koridorius, virtuvė su unikalia, žalvariniais apkaustais dekoruota krosnimi ir 7 kambariai (3 – memorialiniai, 4 – skirti ekspozicijoms). Kiekvienas jų išskirtinis ir pasakojantis savo istoriją.

 

Memorialiniai kambariai (solisto K. Petrausko darbo kabinetas, svetainė, ponios kambarys) apstatyti autentiškais tarpukario baldais, sienas puošia žymiausių Lietuvos dailininkų tapybos darbai: P. Kalpoko, A. Žmuidzinavičiaus, L. Kazoko, K. Šimonio, V. Didžioko, A. Gudaičio, Š. Zelmanavičiaus, V. Eidukevičiaus ir kt. Kambariuose kabo įspūdingi art deco stiliaus šviestuvai, gausu skulptūrų ir suvenyrų, dovanotų K. Petrauskui įvairiomis progomis, bei memorialinių daiktų, liudijančių buto gyventojų polinkius ir pomėgius.

 

K. Petrausko darbo kambaryje jūsų dėmesį patrauks originali medinė 1928 m. įsigyta knygų spinta, žalvarinis kortų stalelis, iš metalo liedinta antikos stiliaus skulptūra „Gloria“, dovanota solistui automobilių lenktynių aplink Lietuvą metu (1930 m.), istorinės K. Petrausko ir F. Šaliapino fotografijos. Svetainėje stovi autentiškas K. Petrausko Grotrian Steinweg firmos pianinas, ovalo formos stalas su kėdėmis, primenantis apie Petrauskų šeimos vaišingumą ir ten vykusius tuometinio Lietuvos elito susibūrimus.

 

Aktorės, poetės, dramaturgės, vertėjos Elenos Žalinkevičaitės-Petrauskienės kambaryje galėsite ne tik „susipažinti“ su šia nepaprastai talentinga moterimi, bet ir pasiklausyti jos eilėraščių iš poezijos rinkinio „Eskizai“, publikuoto 1930 m. Eilėraščius įgarsino profesionali solistė ir aktorė Marija Arutiunova.

Čia pat pristatoma brolių Miko ir Kipro Petrauskų namo statybos istorija, jo gyventojai bei aplinkybės, lėmusios muziejaus atsiradimą. Eksponuojamas įspūdingas Petrauskų giminės genealoginis medis, kurio šakos driekiasi iki šių dienų. Galėsite pasiklausyti solisto K. Petrausko įdainuotų vinilinių plokštelių.

 

Buvusiame K. Petrausko miegamajame įrengta ekspozicija supažindina lankytoją su operos solisto kūrybine veikla ir pomėgiais. Čia eksponuojamos fotografijos, kuriose įamžinti teatro spektaklių personažai, užfiksuotos istorinės Lietuvos operos teatro kūrimosi akimirkos, gastrolių įvairiuose pasaulio teatruose momentai. Taip pat eksponuojamos spektaklių programos, K. Petrausko gerbėjų laiškai, kolegų atvirlaiškiai bei memorialiniai daiktai: milžiniškas K. Petrausko gastrolių lagaminas, įspūdinga sidabro vaza su išgraviruotais teatralų autografais, dovanota solistui 1926 m., minint jo kūrybinės veiklos 20-metį, sceninis Otelo kostiumas, dėvėtas G. Verdžio operoje „Otelas“. Galėsite susipažinti ir su K. Petrausko pomėgiais – medžiokle ir žvejyba, išvysti unikalią K. Petrausko blizgių kolekciją, sulankstomą žvejo kėdutę-lazdą, medžioklinį šautuvą, rankinį šovinių gaminimo aparatą ir daugybę kitų eksponatų.

 

Atskiras kambarys bute yra skirtas Mikui Petrauskui (1873–1937) – vienai ryškiausių XX a. I p. lietuvių muzikinės kultūros istorijos asmenybių. Jis buvo kompozitorius, pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ autorius, chorų organizatorius ir dirigentas, pedagogas, dainininkas, muzikos propaguotojas – lektorius ir publicistas, aktyvus lietuvybės skleidėjas carinės Rusijos okupuotoje Lietuvoje, Peterburge, o vėliau lietuvių išeivijoje JAV. M. Petrauskas sukūrė 2 operas, 17 operečių, daugybę harmonizuotų bei originalių dainų chorui, solistui ir ansambliams. Gausi nuotraukų kolekcija, muzikos kūrinių rankraščiai ir spausdinti leidiniai, dokumentai, laiškų ir užrašų sąsiuvinių fragmentai, įvairių renginių programos ir kitokia archyvinė medžiaga, taip pat keletas išlikusių memorialinių daiktų pasakoja apie M. Petrausko turiningą gyvenimą ir atspindi jo asmenybės bruožus.

Miko ir Kipro Petrauskų skyrius

Valstybės teatras. Tautą burianti muzika

Tautinės muzikos skyrius

Lietuvių tautinė muzika

Juozo Gruodžio skyrius

Juozo Gruodžio namai

Bendraukime