DIRBTUVĖLĖS: ŠEŠĖLIŲ TEATRAS

Kadangi teatro durys šiandien yra užvertos, kviečiame jį atidaryti namuose. Tiesa, tai bus ne paprastas, o šešėlių teatras. Suintrigavome? Skaitykite toliau, sekite instrukcijas ir nepamirškite rezultatu pasidalinti su mumis!

 

Lietuvos dramos teatras mums visų pirma asocijuojasi su tarpukario laikotarpiu, kai 1920 m. pagaliau užgimė profesionalus lietuviškas teatras. Tačiau dar gerokai anksčiau, XIX a. antroje pusėje, Kauno rotušėje kurį laiką veikė rusų dramos teatras, kurio misija buvo rusinimo politika.

 

1865 m. šis teatras rotušėje buvo įkurtas generalgubernatoriaus M. Muravjovo iniciatyva. Kauno miesto tarybai pasirašius sutartį su Poltavos gubernijos bajoru Viačeslavu Dorošenko, Kauno miestas pasižadėjo jam leisti naudotis rotušės rūmais ir baldais bei skirti 2 000 rublių pašalpą, o V. Dorošenko buvo įpareigotas išlaikyti rusiškos kilmės artistų trupę, kuri turėjo vaidinti komedijas, dramas ir vodevilius. Planuota vieno spektaklio per sezoną pelną skirti labdarai. Nors teatras buvo visapusiškai remiamas valdžios, jam išsilaikyti ilgesnį laiką nepavyko ir 1869 m. kovo mėnesį buvo uždarytas.

 

Kviečiame šešėlių teatrą įkurti savo namuose! Tam reikės paprastų medžiagų ir kiekvieno buityje randamų priemonių.

 

 

Jums reikės:

  • Kartoninės dėžės;
  • Plono balto popieriaus, kuris bus naudojamas kaip ekranas (tai gali būti paprastas rašomasis, baltas kepimo popierius ar net plona medvilnė. Svarbiausia, kad pro jį prasiskverbtų dirbtinė žibintuvėlio ar stalinės lempos šviesa);
  • Kartono ar storesnio popieriaus, pro kurį nepraeitų šviesa (jei neturite, galite suklijuoti kelis popieriaus sluoksnius ar panaudoti nereikalingas dėžės arba kitų popierinių pakuočių dalis), – iš jo gaminsite personažus. Jei turite, teatrui galite panaudoti ir senas, „suskaitytas“ vaikiškas knygeles ar žurnalus;
  • Pieštuko arba rašiklio;
  • Žirklių;
  • Maketavimo peiliuko (jei neturite, pakaks žirklių);
  • Klijų;
  • Medinių pagaliukų (tinka pagaliukai nuo ledų, mediniai iešmeliai, gėrimo šiaudeliai, medžio šakelės ar net storesnio kartono juostelės);

Šviesos šaltinio (pavyzdžiui, mobiliojo telefono žibintuvėlio ar stalinės lempos).

 

 

1 žingsnis. Iškirpkite vieną dėžės sienelę.

 

 

2 žingsnis. Priešpriešinėje dėžės sienelėje pieštuku nubraižykite keturkampį, palikdami kelių centimetrų rėmelius, ir maketavimo peiliuku (ar žirklėmis) išpjaukite jį, kaip parodyta nuotraukoje. Išpjautoji dalis turėtų būti mažesnė nei turimas plonas popierius, skirtas ekranui.

 

 

3 žingsnis. Prie rėmelių vidinėje dėžės pusėje priklijuokite ploną baltą popieriaus lapą (čia bus ekranas, už kurio ir vyks vaidinimas). Ir štai jau turite erdvę, kurioje vyks spektaklis! Dabar galite apmąstyti ir spektaklio temą bei personažus.

 

 

4 žingsnis. Ant pasirinktos spalvos popieriaus nupieškite spektaklio veikėjus ir juos iškirpkite. Kokie tai bus veikėjai, priklauso nuo jūsų – galite sugalvoti savo personažus ir istoriją arba rinktis mėgstamos pasakos, knygos ar filmo herojus.

 

 

5 žingsnis. Būsimus spektaklio veikėjus galite iškirpti ir iš senų žurnalų ar vaikiškų knygelių. Vaikams tikriausiai patiks dalyvauti spektakliuose su jau pamėgtais herojais.

Tam, kad galėtumėte valdyti personažus, prie jų priklijuokite pagaliukus. Pagaliukams pritvirtinti prie personažo iškirpkite dvi popieriaus juosteles – jos turi būti apie 1,5 cm platesnės už pagaliuką.

 

 

6 žingsnis. Abi juosteles iki pusės patepkite klijais ir priklijuokite prie pagaliuko galo iš abiejų pusių (pagaliukas turi būti viduryje). Nepriklijuotąsias juostelių dalis atlenkite 90º kampu į išorę.

 

 

7 žingsnis. Užlenktas juostelių dalis statmenai priklijuokite prie iškirpto personažo.

 

 

8 žingsnis. Už sukonstruotos scenos pastatykite šviesos šaltinį ir nukreipkite šviesą į peršviečiamą ekraną. Štai ir viskas – jūs pasiruošę vaidinimui. Dabar jau galite leisti personažus į sceną. Juos valdykite pagaliukais, priglaudę prie vidinės ekrano pusės.

 

 

Nebijokite eksperimentuoti – išbandykite spalvotą apšvietimą, pasigaminkite personažų iš peršviečiamo spalvoto popieriaus arba permatomo plastiko (vėlgi tiks įvairios pakuotės) ir dekoruokite juos permanentiniu žymekliu. Geros premjeros!

 

į viršų

Bendraukime