FESTIVALIŲ NUOTAIKA MUZIEJUJE

Neseniai atšventę vasaros saulėgrįžą (Rasas ar Jonines), festivalių mėgėjai jau spėjo pasigesti pirmųjų 2020 metų vasaros festivalių. Būtent Rasų šventę festivalių entuziastai keletą pastarųjų metų minėdavo etninių tradicijų ir ekstremalios muzikos festivalyje „Kilkim žaibu“. Tačiau šiemet apsilankę tiek šio, tiek kitų festivalių interneto svetainėse, vis randame tą pačią žinią: „Festivalis nukeliamas į 2021 m.“, „2020 metų festivalio bilietai galios 2021 metais“. Vis dėlto festivalių atmosferą galima pajusti ir apsilankius Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje, o bilietas į net 5 festivalių istoriją ir interaktyvų postfolklorinį didžėjavimą tekainuos 3 eurus! Kviečiame aplankyti postfolkloro krypties festivalių parodą „Klegesiai, žaibai, naktibaldos ir juodaragiai“.

 

Parodos fragmentai. Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, 2019 m. Gintaro Jaronio nuotraukos

 

Kas sudaro vasaros festivalio atmosferą? Tai įvairios iš pažiūros nereikšmingos smulkmenos, tačiau be jų festivalyje visgi neapsieinama. Pagrindiniai visų vasaros festivalių atributai: bilietai-apyrankės, speciali daugkartinė alaus ar giros talpa su festivalio logotipais, festivalio marškinėliai, iki šventės mieste iškabinėti ir po šventės gerbėjų nuplėšomi plakatai, dalyvių ženkleliai, leidimai automobilį ar palapinę statyti festivalio teritorijoje… Visa tai, o ir festivalių dvasią labiausiai perteikiančias fotoakimirkas, galima atrasti Tautinės muzikos skyriuje, postfolkloro krypties festivalių parodoje „Klegesiai, žaibai, naktibaldos ir juodaragiai“. Paroda įrengta dar pernai, o šiemet ji tapo ypač aktuali. Parodą lankyti kviečiame daugybę kartų, nes joje įdomiausia – būtent festivalio dvasia bei interaktyvia veikla paremtas muzikinis žaidimas, kuriuo galima patiems susikurti žinomų liaudies dainų postfolkloro versiją.

 

Folkloras, postfolkloras, jų raiška festivaliuose ir kituose šiandieniniuose kontekstuose yra svarbi lietuvių kultūros dalis, formuojanti šiuolaikinę etninę pasaulėvoką. Tad nenuostabu, kad muziejus fiksuoja ir saugo šiandien aktualias folklorizmo formas. Postfolkloro krypties festivalių parodoje lankytojai neretai nustemba, kad tai, ką matome šiandien, yra taip svarbu ir lemia tai, kas bus rytoj. Tad lankytojai taip pat kviečiami dalintis savo patirtimi, bendrauti su muziejininkais, dovanoti išsaugotus senus bilietus ar plakatus, papasakoti savo asmenines patirtis, o gal net prisiminus užtraukti seną diedulio dainą (arba savo draugų rate prie palapinės dainuojamą dainą), kurios Kaune visgi dar niekas nebuvo negirdėjęs…

 

Kol kas patys naujausi postfolkloro temos eksponatai dar nepateko į parodą, tačiau neabejotinai tapo svarbūs šiandieninės kultūrinės situacijos liudytojai. Vienas tokių – internetinis vizualinis festivalio „Kilkim žaibu“ pranešimas, kuriame atsispindi dvejonės dėl karantino, paskelbto kilus koronaviruso pandemijai, atšaukimo ir festivalio bendruomenės optimistinis skatinimas nepasiduoti – laikyti kumščius, viltis, kad festivalis 2020 metais galbūt dar įvyks (pranešimas buvo paskelbtas kovo 16 d. festivalio „Facebook“ paskyroje. Balandžio 23 d. buvo pranešta apie festivalio nukėlimą į 2021 metus). Įdomu tai, kad pagrindinių postfolkloro krypties ir baltiškosios kultūros festivalių rengėjai greitai ir intelektualiai reflektuoja situaciją. „Kilkim žaibu“ pranešimo vizualiniame kontekste šmėžuojantis italų apsauginės „Daktaro Maro“ kaukės snapas, sukomplektuotas su gyvūno kaukolės ir dujokaukės elementais, kartu atspindi ir šiandieninę chaotišką situaciją ir karnavališkąją šventės pusę bei puikiai išreiškia sunkiosios muzikos ideologiją bei estetiką.

 

Festivalio „Kilkim žaibu“ internetinis vizualinis pranešimas. 2020 m.

 

Kitas, ne ką mažiau įdomus galimai būsimas eksponatas – festivalio „Mėnuo Juodaragis“ sukurto naujo renginio – „MJR Kaukynės XXI ½“ reklaminis skydelis. 2020 metais festivalis nevyks, tačiau atsirado unikalus renginys – „pusinis festivalis“, t. y. šventė tarp 21-ojo ir 22-ojo festivalio, skirta ištikimiausiems ir atkakliausiems festivalio lankytojams. Renginio organizatoriai taip pat neatsitiktinai pasirinko kaukių ir greta žaidybiniu principu radę kitą žodį – kaukų – temą.

 

Šventės „MJR Kaukynės XXI ½“ reklaminis skydelis. 2020 m.

 

Kol laukiame 2021 metų festivalių ir 2020 metų pusfestivalių, kviečiame aplankyti festivalius muziejuje. Paroda „Klegesiai, žaibai, naktibaldos ir juodaragiai“ veikia Tautinės muzikos skyriuje, L. Zamenhofo g. 12, Kaunas; II–V 10.00–18.00 val., VI – 10.00–17.00 val.

 

Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriaus muziejininkė Daiva Morkūnienė

į viršų

Bendraukime