Rotušės skyrius

KAUNAS KURIASI. S. LUKOŠIAUS FOTOGRAFIJŲ PARODA

Stanislovo Lukošiaus (1906–1997) fotografijų paroda „Kaunas kuriasi“, skirta pristatyti paveldą iš Kauno miesto muziejaus fondų. Daugumoje Stanislovo Lukošiaus fotografijų dėmesio centre atsiduria miesto kaita.

 

Šeštasis–aštuntasis dešimtmečiai – intensyvios Kauno plėtros ir formavimo laikas, kai miestas įgavo dabartinį didmiesčio veidą su savo žymesnėmis infrastruktūros trajektorijomis ir akcentais: naujais gyvenamaisiais ir pramoniniais rajonais, hidroelektrine, tiltais, aikštėmis. Išskirtinė S. Lukošiaus istorinių foto kadrų ypatybė, už kurią turime būti jam dėkingi – neretai jis užfiksuodavo ir vietovės, kvartalo vaizdą prieš artėjančius pokyčius arba jau vykdant griovimo, atnaujinimo darbus.

 

Gal dėl noro įamžinti greitai visam laikui išnyksiančius vaizdus, gal dėl siekio parodyti sprendžiamas gatvių rekonstrukcijos ir būsto problemas, tačiau tikėtina ir dėl kasdienio stebėjimosi, kaip judriai dėliojasi pastatų, erdvių, technikos ir žmonių kompozicijos, kurias jis perteikė su savita estetine samprata, įvertinta šiuolaikinių meno istorikų.

 

Parodai atrinktų nuotraukų epicentre taip pat atsiduria trumpalaikiai griūties ir statybos momentai tarp praeities ir ateities. Debesų fone iškilęs plakatas su pažadais iš TSKP programos ir plazdančiomis vėliavomis, griaunamo rąstinio trobesio girgždesys ir trupėjimas, aplinkui pasklidęs ant kelio liejamos smalos kvapas… Kažkur čia žiūrovas turėtų pagauti save, skirtingame ir stebėtinai panašiame kaitos ženklu pažymėtame mieste.

 

Paroda veikia Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15).

Susijusios parodos

į viršų

Bendraukime