Rotušės skyrius

Iki gruodžio 31 d.

MĖSININKAS NR. 1 KAUNE. ARCHEOLOGINIUS KASINĖJIMUS ŠV. GERTRŪDOS GATVĖJE ATSKLEIDŽIANT

2016 metais archeologai kasinėjo sklypą Kauno senamiestyje, Šv. Gertrūdos g. 51A. Iš jo muziejui perduota pusantro tūkstančio radinių. Ypač gausi ir vertinga medžiaga, liudijanti šioje vietoje veikus mėsos prekybos punktą ir kauladirbio dirbtuves. Tai mėsai kapoti skirtas kirvis su meistro ženklu, kiti įrankiai, rasti daugiau kaip trys tūkstančiai gyvulių kaulų ir jų ruošinių (net 148 kilogramai!), daugybė monetų.

 

Nors sklypas nuo Kauno pilies nutolęs vos per du šimtus metrų, tačiau anksčiau jis buvo drėgnas, į šiaurę Neries link žemėjo. Pietinėje dalyje, buvusiame kalvos šlaite, rasta palaidojimų – šešiolika karstų (XVII–XVIII a.).

 

Neskaičiuojant pavienių, atsitiktinių II tūkst. pradžios radinių (apyrankės ir segės fragmentai, smeigtukas), ankstyviausias miestiečių palikimas siekia XV–XVI a. Intensyvėjant užstatymui čia iškilo medinis svirnas su mūriniu rūsiu, kiti pastatai. Kiemas tarp jų buvo grįstas akmenimis, su latakais vandeniui nubėgti. Viename pastatų prekiauta mėsa, netoliese buvo kauladirbio dirbtuvė.

 

Greičiausiai 1655–1661 m. maskvėnų okupaciją liudija didelio pastatus sunaikinusio gaisro pėdsakai. Po jo sklypas kelis dešimtmečius buvo apleistas, tačiau netrukus vėl apgyvendintas. Viename naujų namų įsikūrė spalvotojo metalo apdirbėjo dirbtuvės, ką liudija aptikti įrankiai ir gamybos atliekos. XVIII a. pabaigoje kilęs gaisras vėl sunaikino pastatus, tačiau jau 1798 m. miesto plane matome šioje vietoje pažymėtą žydų mokyklą. Nuo XIX amžiaus vidurio čia veikė žuvų turgavietė.

 

Parodą parengė rinkinių saugotoja Eglė Jesulaitytė ir muziejininkas Rokas Sinkevičius.

 

Tekstai parengti pagal Lino Girlevičiaus ir Olego Fediajevo archeologinių tyrimų ataskaitas.

Susijusios parodos

į viršų

Bendraukime