Rotušės skyrius

Rugsėjo 18 d. – spalio 22 d.

NAUJAS MUZIEJUJE: PRANEŠIMAS APIE PAPILDOMĄ RINKLIAVĄ

Į muziejų atkeliavęs naujas eksponatas turi nueiti ilgą kelią, kol būna paruošiamas eksponavimui lankytojams. Norėdami sutrumpinti šį kelią, Kauno miesto muziejaus muziejininkai Rotušės skyriuje kas mėnesį pristato naujausią ir įdomiausią muziejaus gautą eksponatą.

 

Šį kartą pristatome pranešimą apie papildomą rinkliavą. 1940 m. gegužės mėnesį Lietuvoje buvo beveik du tūkstančiai įregistruotų lengvųjų automobilių (nemaža dalis jų netrukus buvo nacionalizuoti). Vienas iš jų – vokiečių firmos „Adler“ automobilis, kurio valstybiniame numeryje matoma „K“ raidė žymėjo registracijos vietą – Kauną. Automobilis priklausė Viktorui Jocaičiui, kuris dirbo spaudos referentu, žurnalistu, redaktoriumi, užsiėmė literatūros kritika ir vertimais. Jo žmona Elena Varašiūtė-Jocaitienė dirbo Žemės ūkio ministerijoje, po 1940 m. okupacijos – Žemės ūkio liaudies komisariate mašininke. 1940 m. registravimo rinkliava automobiliui išaugo nuo 30 iki 50 litų, lyginant su 1935 m. Apie tai šiuo pranešimu buvo informuotas ir V. Jocaitis, kuris į Kauno miesto savivaldybės kasą iki vasaros pabaigos turėjo sumokėti papildomus 20 litų.

 

Šį eksponatą muziejui dovanojo iš bajorų Zavadskių giminės kilusi Angelina Karolina Naskauskienė, kurią sunkiais pokario metais priėmė auginti ir įdukrino Jocaičių šeima. Jos teigimu, pirmąsyk „Adler“ automobilis iš V. Jocaičio buvo paimtas vokiečių okupacijos metais. Antrąsyk rekvizuotas grįžus sovietams, tačiau šįsyk jau grąžintas suniokotas. Mašiną palikus vienam žmogui suremontuoti ji buvo pavogta. „Užtai, kai aš matau kur nors senovišką kokią, galvoju, gal čia tėvuko, bet kaip atsekti, tai niekas nepasakys“, apgailestauja ponia Angelina.

 

Paroda veiks Kauno miesto muziejaus Rotušės skyriuje (Rotušės a. 15) nuo rugsėjo 18 d. iki spalio 22 d.

Susijusios parodos

į viršų

Bendraukime