TAKSOFONO KORTELĖS

Anksčiau aplinkinių dėmesio sulaukdavo žmogus, kalbantis mobiliuoju telefonu, o šiandien panašiai reaguojama į skambinantį iš taksofono būdelės. Tiems, kas neturėjo telefono namuose, teko naudotis mieste esančiose būdelėse įrengtais telefono automatais-taksofonais. Apmokama už skambučius iš taksofono buvo monetomis ir žetonais. Pirmasis žingsnis link taksofono parko modernizavimo buvo perėjimas prie kortelių aptarnavimo sistemos. Parodoje susipažinsite su telefonų automatų-taksofonų kortelių istorija Lietuvoje.

Parodoje panaudota dalis eksponatų, perimtų iš buvusio Ryšių istorijos muziejaus.

Parodą parengė Kauno miesto muziejaus rinkinių saugotoja Irena Petraitienė

Kortelės pavadinimas „Kauno rotušė. 1999 m.“ KMMP12807

1993 metais Vilniuje tarp „Lietuvos telekomo“ (dabartinis „Telia“) ir Lenkijos firmos „Telefonica Ltd“ buvo sudaryta sutartis dėl kortelinių taksofonų tiekimo į Lietuvą ir dėl magnetinių kortelių, skirtų taksofonams, gamybos.

Kortelės pavadinimas „Popiežius Jonas Paulius II Lietuvoje“. KMMP12760

Taip prasidėjo kortelinių taksofonų era Lietuvoje.

Kortelės pavadinimas „Trakų pilis“. KMMP12761

Korteliniai taksofonai yra kur kas patogesni už žetoninius taksofonus.

Kortelės pavadinimas „Telefono aparatas SIEMENS. Vokietija., 1937 m.“ KMMP12787

Naudotis magnetine kortele labai patogu, nes nereikia kas minutę mesti žetono, o pačioje kortelėje atsispindi, kiek minučių žmogus kalbėjo.

Kortelės pavadinimas „70 metų pirmajai Lietuvos radiofono stočiai. Kaunas“. KMMP12773

Magnetinių kortelių paklausa vis didėja. Tai natūralu, nes nuolat plečiasi taksofonų tinklas.

Kortelės pavadinimas „Atlanto nugalėtojas. Stepono Dariaus gimimo šimtosioms metinėms“. KMMP12775

Pasirodę korteliniai taksofonai „Urmet“ tapo populiarūs dėl savo pranašumų. Nusipirkus magnetinę kortelę (25, 50, 100, 200 televienetų), suteikiamos vietinės, tarpmiestinės ir tarptautinės paslaugos, galima nemokamai paskambinti specialiųjų tarnybų telefonų numeriais.

Kortelės pavadinimas „Comliet“. KMMP12772

Naujosios paslaugos paklausą skatina ir reklama. Korteles reklamuoja radijo stotis „M-1“, laikraščiai bei žurnalai, vizualinė nuotrauka ant vieno iš „Lietuvos telekomo“ pastato.

Kortelės pavadinimas „M-1 klausosi kiekvienas“. KMMP12766

Magnetinės kortelės reklamuojamos ir tarptautinėje kompiuterių, orgtechnikos, informatikos ir telekomunikacijų parodoje INFOBALT.

Kortelės pavadinimas „A.T.M. Telefono aparatas A.T.M., Anglija, 1929 m.“ KMMP12778

Magnetinė kortelė ir pati gali būti reklamuotoja. Kortelių tiražai naudojami įvairių firmų bei bankų reklamai.

Kortelės pavadinimas „Vilniaus bankas“. KMMP12762

Pirmoji tokia kortelė, susijusi su kitų įmonių paslaugų reklama, kur reklamuojamas viešbutis „Karolina“, pasirodė 1994 metų gegužės mėnesį.

Kortelės pavadinimas „Karolina HOTEL“. KMMP12763

Leidžiamose taksofono kortelėse siūloma įmonėms reklamuoti savo prekes ir paslaugas, nes tokią reklamą lengva pastebėti.

Kortelės pavadinimas „Visos informacijos paslaugos. Lintel‘‘. KMMP12823-2

„Lietuvos telekomas“ (dabartinis „Telia“) išleidžia taksofono kortelių, susijusių ir su savo įmonės teikiamų paslaugų reklama.

Kortelės pavadinimas „Paskambink tėvams“. KMMP12803

Pirmoji tokia taksofono kortelė, susijusi su bendrovės teikiamų paslaugų reklama, pasirodė 1996 metų balandžio mėnesį.

Kortelės pavadinimas „Lietuvos tarpmiestinio telefono ryšio kodai“. KMMP12770

1996 metais „Lietuvos telekomas“ (dabartinis „Telia“) paskelbė konkursą taksofonams pirkti. Pirmenybė buvo teikiama firmoms, kurios gamins arba rinks taksofonus Lietuvoje. Buvo pasirinkta Kauno firma „Katra“.

Kortelės pavadinimas „Jonas Mateika. Žalgirio mūšis“. KMMP12820

1997 metais tarp „Lietuvos telekomas“ (dabartinis „Telia“) ir UAB „Katra“ buvo pasirašytos dvi sutartys. UAB „Katra“ įsipareigojo pateikti „Pulsar 50“ kortelinių taksofonų ir tiekti intergroschemines korteles šiems taksofonams.

Kortelės pavadinimas „LRTC teletekstas“. KMMP12802

Intergroscheminės kortelės yra praktiškesnės už magnetines, į jas galima įrašyti daug informacijos, kuri daugelyje šalių naudojama atsiskaitymams už įvairias paslaugas.

Kortelės pavadinimas „Atstumas netrukdo mylėti... Paskambink“. KMMP12831

Naudojama intergroscheminė kortelė (50, 100, 200 televienetų) turi apsaugos modulius, o tai padaro ją neįmanomą padirbti.

Kortelės pavadinimas „Kortelės vertės nustatymo prietaisas“. KMMP12822

2000 metais dėl saugumo ir universalumo sparčiai populiarėja lustinės mokėjimo kortelės. Į vieną lustinę kortelę gali būti integruotos kredito, debeto mokėjimo, elektroninės piniginės, telefono aparato ar automobilio parkavimo kortelės ir daugelis kitų programų.

Kortelės pavadinimas „944000000 0000000000. Naudosies, nes patiks“. KMMP12833

AB bankas „Snoras“ pirmasis ir vienintelis pradėjo diegti lustines mokėjimo korteles – tai buvo tik Lietuvoje galiojusi „eLitoCard“ kortelė.

Kortelės pavadinimas „Tangomanija“. KMMP12832

Viešoji telefoninių skambučių paslauga šalyje tapo ypač nepopuliari pradėjus naudotis mobiliaisiais telefonais, kurių ryšys neva pigesnis ir universalesnis.

Kortelės pavadinimas „Judrus celiuliarinis telefono ryšys su bet kuriuo Lietuvos ir pasaulio abonentu“. KMMP12826

Taksofonų skaičius periodiškai ir nuosekliai mažėja. Šiuo metu Lietuvoje veikia 213 taksofonų.

Kortelės pavadinimas „Lietuvos ryšiams 80“. KMMP12808

Taksofonų kaip universalios paslaugos yra atsisakiusios bent 12 Europos Sąjungos šalių. Dauguma taksofonų atliekama nuo kelių iki keliolikos skambučių per visus metus, o visų taksofonais atliktų skambučių vidutinė trukmė nesiekia net minutės.

Kortelės pavadinimas „Rumšiškės. Liaudies buities muziejus“. KMMP12769

Taksofonai Lietuvoje skaičiuoja paskutinius mėnesius – jau kitąmet jų nebematysime. 2018 metų pabaigoje priimtas Europos elektroninių ryšių kodeksas, kuriame nebelieka prievolės teikti telefono ryšio paslaugas taksofonais.

Kortelės pavadinimas „Vilniaus šv. Onos bažnyčia“. KMMP12765

Telekomunikacijos bendrovės įdėjo reklamą į taksofono korteles arba rodė įžymybių portretus, meno kūrinius ar patrauklią fotografiją. Kadangi bet kurios kortelės dizainas yra ribotas, kolekcionierius paskatino rinkti taksofono korteles.

Kortelės pavadinimas „Saugiausias ir patogiausias kelias į Vakarus“. KMMP12780

Internetiniai klubai ir katalogai suteikia kolekcionieriams išsamią informaciją apie taksofono korteles. Klubuose veikia forumai, kuriuose kolekcionieriai diskutuoja, aptaria, dalijasi patirtimi.

Kortelės pavadinimas „Šv. Kazimieras“. KMMP12768

Susijusios parodos

į viršų

Bendraukime