Tautinės muzikos skyrius

Vasario 22 d. – liepos 6 d.

TAUTODAILĖS PARODA „IŠTEKU. 1900“

Šiuolaikinėje kultūroje vestuvės laikomos ypač svarbia šeimos švente, kuriai nemažai ruošiamasi. O kaip tai buvo daroma 1900-ais?

 

Pagrindiniai šiuolaikinių ir tradicinių vestuvių skirtumai – papročiai, apeigos bei jungtuvių trukmė. O pagrindinis bendras bruožas tas, jog dėmesio centre paprastai visada yra būsima jaunoji. Visgi jau pirmųjų tradicinių jungtuvių ciklo, vadinamo žvalgytuvėmis ir pažintuvėmis, metu būdavo vertinamas tiek būsimos jaunosios būdas, tiek darbštumas. Svarbiausias darbštumo įrodymas – kraitis, kurį būsimoji nuotaka pradėdavo ruošti dar nuo ankstyvos paauglystės. Kraičio pagrindą sudarydavo austos drobės, lovatiesės, rankšluosčiai ir visa tai, kas galėdavo būti naudinga gyvenant santuokoje.

 

Parodoje „Išteku. 1900“ pristatomi dviejų tautodailininkų iš Rokiškio darbai.

 

Romualdas Kaminskas – medžio meistras, pastaruosius savo kūrybos metus skyręs skrynių ir kitų funkcionalių, buityje anksčiau ir dabar naudojamų daiktų (šaukštų, rankšluostinių) gamybai. Tarp Romualdo darbų nepamatysime tikslių tradicinių skrynių kopijų. Šio meistro darbai turi išskirtinį braižą, kuris jo kūriniams, ypač minėtosioms skrynioms, suteikia originalumo ir išskirtinumo.

 

Genė Šimėnienė – audėja, šio subtilaus amato išmokusi iš savo mamos, taip pat garsios audėjos. Jos kūriniuose atsiskleidžia iš kartos į kartą perduotos prosenelių kūrybos tradicijos, perteikiamos subtiliais tautiniais raštais. Tarsi praeito šimtmečio nuotaka Genė Šimėnienė audžia rankšluosčius, staltieses, servetėles ir juostas, naudodama natūralų liną ir medvilnę. 2010 metais jos darbams suteiktas Respublikos tautinio paveldo sertifikatas. Tais pačiais metais kūrėja pelnė ir  Rokiškio Metų tautodailininkės vardą. Genės audiniai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų: Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, JAV ir Turkijoje.

 

Taigi, jungtinėje tautodailininkų parodoje bus galima išvysti tai, kuo anuomet privalėjo pasirūpinti kiekviena ištekėti planuojanti mergina.

 

Parodos autoriai: Romualdas Kaminskas ir Genė Šimėnienė

Parodos partneris – Kauno miesto muziejus

 

Parodos eksponavimas Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje (L. Zamenhofo g. 12) pratęsiamas iki liepos 6 d.

Susijusios parodos

į viršų

Bendraukime