Miko ir Kipro Petrauskų skyrius

Birželio 29 d. – liepos 13 d.

EKSKURSIJA „VILTIES BALSAI“. 75-OSIOS KAUNO GETO LIKVIDAVIMO METINĖS

Minėdamas skaudžią Lietuvos piliečių netektį, Kauno miesto muziejus kviečia kalbėti apie viltį. Apie viltį, jog istorija nebus pamiršta ir daugiau niekada nepasikartos. Apie viltį, kurią suteikė daugiau žmogiškumo nei baimės turintys žmonės. Apie viltį, rastą muzikoje, suteikusią dvasinę šviesą ir palaikiusią net pačiomis tamsiausiomis dienomis.

Valstybės teatre ir Valstybinėje muzikos mokykloje nuo pat jų veiklos pradžios darbavosi daug žydų muzikų. Tai – Hofmeklerių, Stupelių šeimos, smuikininkai Ruvimas Stenderis, Laszlo Hajos, Izaokas Vildmanas-Zaidmanas, violončelininkas Povilas Berkavičius, dainininkas Chanonas Šulginas ir daugelis kitų. Daug žydų tautybės muzikų grojo Mažojoje scenoje. Jų veiklą įamžino įrašai, koncertų programos, mokiniai. Sukrečia žuvusiųjų skaičius ir dvasinė stiprybė muzikuoti mirties akivaizdoje. O viltį suteikia išgelbėjimo istorijos, viena jų – smuikininko Danieliaus Pomeranco dukters Danutės išgelbėjimas Kipro ir Elenos Petrauskų šeimoje ir išsigelbėjusios šeimos susijungimas. Viltis – „Hatikva“ skambėjo iškilmingame renginyje šv. Otilijos vienuolyne, kuriame grojo likę gyvi, koncentracijos stovyklose kalėję Kauno geto orkestro muzikantai, dirigavo kaunietis smuikininkas Michelis Hofmekleris.

Ekskursija vyks M. ir K. Petrauskų skyriuje (K. Petrausko g. 31), memorialiniame Kipro Petrausko bute ir ekspozicijoje „Valstybės teatras. Tautą burianti muzika“. Ekskursijoje akcentuojami Valstybės teatre ir muzikos mokykloje, vėliau konservatorijoje, taip pat Mažojoje scenoje veikusių žydų muzikų bei žydų gelbėtojų-muzikų likimai, taip pat Danutės Pomerancaitės išgelbėjimo istorija.

Po ekskursijos vyks dokumentinio filmo „Seserys“ peržiūra. Šis filmas – tai jaudinanti garsios smuikininkės Danutės Pomerancaitės, gimusios Kauno gete, gelbėjimo istorija. Tai gilus pasakojimas apie kilnius, pasiaukojančius žmones, išskirtines asmenybes – aktorę Eleną Žalinkevičaitę-Petrauskienę, jos vyrą, operos dainininką Kiprą Petrauską, apie Balį Simanavičių, pirmąjį Danutės Pomerancaitės ir jos pusseserės Rūtos Lopianskaitės gelbėtoją.

Nemokamų ekskursijų datos:

Birželio 29 d. 12 val.

Liepos 12 d. 17 val.

Liepos 13 d. 12 val.

Registracija į ekskursijas: tel. (8 37) 731 184 arba el. paštu mkp.kasa@kaunomuziejus.lt .

ŠEIMADIENIS MUZIEJUJE: PAS PETRAUSKUS