Pilies skyrius

2022 m. birželio 9 d. 17:30–18:30 val.

KNYGOS „DIDYSIS ŠIAURĖS KARAS, 1700–1721. KARAS, PAKEITĘS MODERNIĄJĄ EUROPĄ“ PRISTATYMAS

Kauno miesto muziejus kviečia į istoriko dr. Mindaugo Šapokos monografijos „Didysis Šiaurės karas, 1700–1721. Karas, pakeitęs moderniąją Europą“ pristatymą. Knygoje pateikiamas vieno iš Šiaurės karų įvykių tyrimas. Tai svarbus, bet dažnai nepelnytai pamirštamas Didysis Šiaurės karas. 1700–1721 m. vykęs konfliktas pakeitė Šiaurės rytų Europos žemėlapį ir galių svertus. Prieš 300 metų Švedijos kontroliuojama Baltijos imperija buvo sunaikinta, o jos vietą pakeitė Rusija ir sustiprėjusi Brandenburgo-Prūsijos valstybė. Per karą išryškėjo XVII a. viduryje prasidėjęs Abiejų Tautų Respublikos nuopuolis, kuris XVIII a. pabaigoje baigėsi šios valstybės padalijimais.

 

Ši knyga „Didysis Šiaurės karas 1700–1721. Karas, pakeitęs moderniąją Europą“ skirta Didžiojo Šiaurės karo (1700–1721) 300-osioms metinėms paminėti. Tai yra pirmasis bandymas lietuvių kalba pateikti apibendrintą šio svarbaus karo istorijos sintezę. Monografija parašyta remiantis įvairiakalbe moksline literatūra ir publikuotais šaltiniais, o jų pasirinkto tyrimo objekto atveju yra nepaprastai daug. Nepaisant to, kad apie atskirus karo epizodus ar asmenybes esama įvairios mokslinės literatūros, iki šiol yra buvę vos keli bandymai parašyti apibendrintą viso Didžiojo Šiaurės karo istorinį naratyvą. Iš tikrųjų istorikai netgi nesutaria, ar reikia šį karą vadinti „didžiuoju“. Taip yra todėl, kad Didysis Šiaurės karas buvo be galo sudėtingas, kupinas karinių įvykių bei diplomatinių intrigų ir truko dvidešimt vienerius metus, tačiau vienais karo metais, tarkim, 1709-aisiais, karinių veiksmų būta itin daug, o kitais, pavyzdžiui 1717-aisiais, jie beveik nevyko.

 

Knygos tekste derintas mokslinis ir mokslo populiarinamasis stilius. Tokia rašymo maniera pasirinkta siekiant, kad knyga būtų įdomi ne tik istorijos specialistams, bet ir plačiajai visuomenei.

 

Monografijos autorius – humanitarinių mokslų daktaras, Lietuvos istorijos instituto mokslo darbuotojas. 2010–2015 m. studijavo Aberdyno universitete (Škotija), kur apgynė humanitarinių mokslų daktaro disertaciją tema „The Genesis of the Vilnius Confederation of the Grand Duchy of Lithuania in 1710–1715“ (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vilniaus konfederacijos genezė 1710–1715 metais). Mokslo darbuose tyrinėja  ankstyvosios moderniosios rytų ir centrinės Europos istoriją. Kartu su autoriumi knygos pristatyme dalyvaus istorikė dr. Laima Bucevičiūtė (Vytauto Didžiojo universitetas) ir Kauno miesto muziejaus Pilies skyriaus vedėjas prof. dr. Jonas Vaičenonis.

 

Renginys vyks 2022 m. birželio 9 d. 17.30 val. Kauno miesto muziejaus Pilies skyriuje, edukacijų erdvėje (Pilies g. 17, II aukštas). Renginys nemokamas.

 

Partneris: Lietuvos istorijos institutas

 

Daugiau renginių

12
14
SUTARTINIŲ VAKARĖLIS
12
16
ŠEIMADIENIS MUZIEJUJE: KALĖDOS
12
19
TAU PASKAITA „PETRAS KORSAKAS: LIETUVIŠKOS GRIMO MOKYKLOS PRADININKAS“
12
20
Y. ISHII KONCERTAS-PASKAITA „JUOZAS GRUODIS IR JO LAIKAI: LIETUVA IR JAPONIJA“

Bendraukime