Tautinės muzikos skyrius

Vasario 22 d. 14 val.

TAUTODAILĖS PARODOS „IŠTEKU. 1900“ ATIDARYMAS

Šiuolaikinėje kultūroje vestuvės laikomos ypač svarbia šeimos švente, kuriai nemažai ruošiamasi. O kaip tai buvo daroma 1900-ais?

 

Pagrindiniai šiuolaikinių ir tradicinių vestuvių skirtumai – papročiai, apeigos bei jungtuvių trukmė. O pagrindinis bendras bruožas tas, jog dėmesio centre paprastai visada yra būsima jaunoji. Visgi jau pirmųjų tradicinių jungtuvių ciklo, vadinamo žvalgytuvėmis ir pažintuvėmis, metu būdavo vertinamas tiek būsimos jaunosios būdas, tiek darbštumas. Svarbiausias darbštumo įrodymas – kraitis, kurį būsimoji nuotaka pradėdavo ruošti dar nuo ankstyvos paauglystės. Kraičio pagrindą sudarydavo austos drobės, lovatiesės, rankšluosčiai ir visa tai, kas galėdavo būti naudinga gyvenant santuokoje.

 

Parodoje „Išteku. 1900“ pristatomi dviejų tautodailininkų iš Rokiškio darbai.

 

Romualdas Kaminskas – medžio meistras, pastaruosius savo kūrybos metus skyręs skrynių ir kitų funkcionalių, buityje anksčiau ir dabar naudojamų daiktų (šaukštų, rankšluostinių) gamybai. Tarp Romualdo darbų nepamatysime tikslių tradicinių skrynių kopijų. Šio meistro darbai turi išskirtinį braižą, kuris jo kūriniams, ypač minėtosioms skrynioms, suteikia originalumo ir išskirtinumo.

 

Genė Šimėnienė – audėja, šio subtilaus amato išmokusi iš savo mamos, taip pat garsios audėjos. Jos kūriniuose atsiskleidžia iš kartos į kartą perduotos prosenelių kūrybos tradicijos, perteikiamos subtiliais tautiniais raštais. Tarsi praeito šimtmečio nuotaka Genė Šimėnienė audžia rankšluosčius, staltieses, servetėles ir juostas, naudodama natūralų liną ir medvilnę. 2010 metais jos darbams suteiktas Respublikos tautinio paveldo sertifikatas. Tais pačiais metais kūrėja pelnė ir  Rokiškio Metų tautodailininkės vardą. Genės audiniai žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų: Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, JAV ir Turkijoje.

 

Taigi, jungtinėje tautodailininkų parodoje bus galima išvysti tai, kuo anuomet privalėjo pasirūpinti kiekviena ištekėti planuojanti mergina.

 

Vasario 22 d. 14 val. vyksiančio parodos atidarymo metu galėsite ne tik apžiūrėti eksponuojamus darbus, tačiau bus suteikta galimybė ir šiuos amatus išbandyti: austi senovinėmis audimo staklėmis bei išsidrožti švilpuką. Taip pat skambės vestuvinės liaudies dainos, kurias atliks Rokiškio Rudolfo Lymano ansamblis „Gelmės“. Muzikinę programą papildys Livijos Jegorovaitės ir Viktorijos Trupaitės atliekamos sutartinės, užrašytos Rokiškio krašte.

 

Po parodos pristatymo, 14.30 val. vyks šeimų savaitgaliui skirtos kūrybinės dirbtuvės vaikams (8–12 m.) „Mano medinė švilpynė“. Edukacinį užsiėmimą ves medžio drožybos meistras Romualdas Kaminskas.❗ Deja, registracija į užsiėmimą baigta – visos vietos užimtos ❗

 

Parodos autoriai: Romualdas Kaminskas ir Genė Šimėnienė

Parodos partneris – Kauno miesto muziejus

 

Paroda Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje (L. Zamenhofo g. 12) veiks iki kovo 28 d.

Daugiau renginių

03
29
LAUKO PARODOS „GALINGI, NES VIENINGI!“ PRISTATYMAS
04
02
EDUKACINĖS POPIETĖS VAIKAMS: VELYKŲ ATOSTOGOS
04
03
Z. TOLIUŠIO KNYGOS „ATSIMINIMAI IR APYBRAIŽOS. GYVENIMO KELIO PRADŽIA (1889–1921)“ PRISTATYMAS
04
08
LIETUVIŠKŲ ŠOKIŲ VAKARAS

Bendraukime