Juozo Gruodžio skyrius

2023 m. gruodžio 20 d. 17 val.

Y. ISHII KONCERTAS-PASKAITA „JUOZAS GRUODIS IR JO LAIKAI: LIETUVA IR JAPONIJA“

Kauno miesto muziejus ir Lietuvoje gyvenantis japonų pianistas ir menotyrininkas Yusuke Ishii kviečia į koncertą-paskaitą „Juozas Gruodis ir jo laikai: Lietuva ir Japonija“.

Renginyje skambės lietuvių ir japonų kompozitorių Juozo Gruodžio, Vlado Jakubėno, Antano Račiūno, Kōsaku Yamada, Shūkichi Mitsukuri ir Kishio Hirao kūriniai fortepijonui. Koncerto jungtis – epocha ir studijos Europoje. J. Gruodis studijavo Leipcige, K. Yamada, S. Mitsukuri ir V. Jakubėnas – Berlyne, A. Račiūnas ir K. Hirao – Paryžiuje.

J. Gruodis (1884–1948), kurio 139-ąsias gimimo metines minėsime gruodžio 20 d., planavo tapti dainininku, tačiau dėl ligos, pažeidusios balso stygas, pasirinko komponavimą. Leipcigo konservatorijoje jis studijavo pas Štefaną Krehlį (Stephan Krehl), Paulį Graenerį (Paul Graener) ir Zigfridą Karg Èlertą (Sigfrid Karg-Elert). Valstybės teatro dirigentas, Valstybinės mokyklos, vėliau Konservatorijos direktorius, kompozicijos profesorius yra lietuviškosios kompozicijos mokyklos pradininkas ir Lietuvos kompozitorių sąjungos organizacinio komiteto pirmininkas.

Koncerte skambės:

• Juozo Gruodžio Scherzo (1921) ir Rauda (1927)
  • Kōsaku Yamada „Mėlynoji liepsna“ (1916)
  • Vlado Jakubėno „Pasaka“ (1943)
  • Shūkichi Mitsukuri „Nakties rapsodija“ (1935)
  • Antano Račiūno Baladė (1946)
  • Kishio Hirao Sonata fortepijonui (1948)

Pianistas ir menotyrininkas Yusuke Ishii studijavo kompoziciją Japonijoje, fortepijoną Paryžiuje, muzikologiją Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Nuo 2019 m. jis gyvena Lietuvoje, o šiuo metu Kauno technologijos universitete rengia menotyros disertaciją apie Lietuvos muzikos modernizmo raidą išeivijoje JAV. 2023 m. Y. Ishii įrašė vinilinę plokštelę „Vytautas Bacevičius Selected Piano Works“ (leidėjas – Lietuvos muzikos informacijos centras).

Vakarą moderuos muziejininkė, muzikologė dr. Aušra Strazdaitė-Ziberkienė.

Renginys vyks Juozo Gruodžio namuose (Salako g. 18). Dalyvavimas – nemokamas. Renginio kalba – lietuvių.

KONCERTAS „SUSKAMBĖKIM!“
LIETUVIŠKŲ ŠOKIŲ VAKARAS