KMM / Susiplanuok apsilankymą: Juozo Gruodžio namai / Apie Juozo Gruodžio namus
Juozo Gruodžio namai
Žaliakalnio pakraštyje, nuo 1932 metų prie Eigulių piliakalnio šliejasi lietuvišką dvarelį primenantis namelis, kuriame gyveno Lietuvos kompozitorius, dirigentas, pedagogas Juozas Gruodis su žmona Stase. Žymaus tarpukario architekto Felikso Vizbaro suprojektuotas namas akį patraukia ne tik savo architektūriniais elementais, bet ir unikaliu jį supančiu kraštovaizdžiu. Vienintelius šeimininkus, kompozitorių ir jo žmoną menančiuose memorialiniuose kambariuose atsispindi svarbiausi poros gyvenimo momentai, pasakojama J. Gruodžio, kaip muziko istorija.
Namų istorija
F. Vizbaro suprojektuotame stačiakampio plano, dviejų aukštų mediniame name kompozitorius J. Gruodis drauge su žmona Stase gyveno 16 metų. Po muziko mirties Gruodienė dideliame name viena gyveno daugiau nei du dešimtmečius. 1967 m. čia buvo įrengta muzikinė biblioteka bei memorialinis kompozitoriaus kambarys, o 1974 m., S. Gruodienės pastangų dėka, kaip K. Petrausko memorialinio muziejaus padalinys įkurtas J. Gruodžio memorialinis muziejus. Nuo 2013 m. muziejus yra vienas iš penkių Kauno miesto muziejaus padalinių.
Mediniame dviejų aukštų name, yra 4 pagrindinės lankytojams prieinamos patalpos. Kiekviename aukšte yra dvi erdvės – memorialinė ir ekspozicinė. Ekspozicinėse patalpose pasakojama apie Gruodžių šeimos gyvenimą bei pomėgius, svarbiausius kompozitoriaus profesinio gyvenimo aspektus. Pirmojo aukšto memorialinė erdvė – poros svetainė, kurioje nuolat „virė“ gyvenimas, buvo priimami svečiai, antrojo – visuomet saulės apšvietas muziko kambarys su nedideliu balkonu. Autentiško išplanavimo name yra ir pagalbinės patalpos – nedidelė virtuvė su dviem tarnaitėms skirtomis patalpomis bei vonios kambarys. Šiose patalpose šiandien – muziejaus administracinės patalpos. Vonios kambaryje stovi kompozitoriaus laikus menanti metalinė emaliuota vonia, o virtuvėje – taip pat metalinė emaliuota kriauklė.
Juozo Gruodžio namų lankytojai turės galimybę susipažinti su kompozitoriaus mokymosi laikotarpiu, profesine bei kūrybine veikla, S. ir J. Gruodžių asmeniniu gyvenimu, užfiksuotu nuotraukose bei užrašuose. Prie muziko asmenybės prisiliesti padės afirmacijos kortelės, kuriose atsispindi muziko lūkesčiai. Neatsiejama namų dalis ir talentingo vyro pašonėje buvusi žmona Stasė. Išlikę ir muziejuje eksponuojami moters užrašai liudija ją buvus puikia šeimininke, šilta, kantria bei smalsia asmenybe, o jos rankomis kurti meno kūriniai byloja apie darbštumą bei kruopštumą. Bene įspūdingiausia – S. Gruodienės iš saldainių popierėlių išlankstytų figūrėlių kolekcija, kurią lankytojai gali išvysti ekspozicijoje.