Kauno miesto muziejus

2022 m. balandžio 23 d. – rugpjūčio 28 d.

PARODA „KAUNAS–VILNIUS: NUVERSTI KALNUS“

Kaunas ir Vilnius, Vilnius ir Kaunas. Didžiausi Lietuvos miestai. Gal konkuruojantys, o gal būtini vienas kitam? Kaip ir kodėl jie (ne)sugyvena?

 

Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus paroda, atverianti pamatinę dviejų miestų priklausomybę. Įvairiais pjūviais nagrinėjama Kauno ir Vilniaus kultūra, socialinis gyvenimas, panašumai ir skirtumai. Aiškinamasi, ką reiškia būti kauniečiu ar vilniečiu, koks jų požiūris į save ir kitą, identifikuojami ir dekonstruojami mitai, stereotipai bei kompleksai.

 

Tai išskirtinė paroda, eksponuojama net dviejuose miestuose! Viena jos dalis – MO muziejuje Vilniuje, kita – Kaune, Laikinojoje M. K. Čiurlionio dailės galerijoje.

 

Paroda yra „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos dalis. Paroda veiks 2022 m. balandžio 23 d. – rugpjūčio 28 d.

 

PARODOS DARBO LAIKAS (Laikinoji M. K. Čiurlionio dailės galerija – A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas)

I – nedarbo diena

II–III 11:00–17:00

IV–V 12:00–20:00

VI–VII 12:00–18:00

 

Kviečiame aplankyti parodą užsisakant ekskursiją ar edukacinį užsiėmimą:

 

Šeimos su paroda susipažinti kviečiamos nemokamų Šeimadienių metu. „Šeimadienis muziejuje: tarp Nemuno ir Neries“ vyks: gegužės 21 d., birželio 18 d., liepos 6 d., rugpjūčio 20 d. (12–15 val.).

 

Bilietų, ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų kainas rasite čia. Daugiau informacijos tel. +370 610 82 503, el. p. kasa@kaunomuziejus.lt.


Vilniaus ir Kauno gyvenimą apaugusi puikybė ir prietarai paslepia tiesą – šiems miestams reikia vienas kito, kitaip jie pasmerkti „karikatūrinei egzistencijai“. Tai dar prieš šimtą metų savo dienoraštyje užrašė Mykolas Römeris. Apie tai pasakoja MO muziejaus ir Kauno miesto muziejaus tuo pačiu metu Vilniuje ir Kaune veikianti paroda – ji atveria pamatinę dviejų miestų priklausomybę, kaip jie formavo vienas kitą ir kaip iš jų įtampos atsirado šiuolaikinė Lietuva.

 

Suprasti meninę, kultūrinę ir politinę šių dviejų miestų sąveiką parodoje padeda „kalnai“ – centro, kliūties, iššūkio, komplekso, autonomijos, ginties metafora. Per parodos pasakojime nuolat iškylančius keturis kalnus – Gedimino kalną, Žaliakalnį, Boufalo kalną ir Pelėdų kalną – atskleidžiamos skirtingos Kauno ir Vilniaus sąveikos formos. Čia pasakojama, kaip susiformavo du centrai, akropoliai, ir kaip jie keitėsi nuo Lietuvos centro idėjos iki nevisaverčių sostinių reiškinio. Klausiama, ką reiškia būti polio gyventoju – kauniečiu ir vilniečiu, kaip kuriama miesto gyventojo tapatybė, jos tikrumas, išskirtinumas, autonomiškumas, stereotipai ir mitai.

 

Miestai taip pat apmąstomi kaip nekropoliai, kur fiziškai ir simboliškai laidojama, atsisveikinama ir įamžinama. Šitaip atminties ritualais parodoma, kaip miestai save suvokia, ką siekia pasilikti, o ką – atmesti ir kokie išryškėja tarpusavio skirtumai. Parodoje nagrinėjamos ir Kauno-Vilniaus jungtys ir mainai – nuo gamtinių iki simbolinių, nuo dipolio vizijos iki dvivietystės tapatybės, nuo kultūrinės donorystės iki darbo jėgos vampyrizmo.

 

Parodos kalnai ir motyvai atsikartoja abiejų muziejų ekspozicijų salėse, bet pasakoja skirtingas istorijas. Šitaip parodos koncepcija ir architektūra pati įkūnija riomerišką Kauno ir Vilniaus būtinybę būti kartu: norint pamatyti visą parodą, reikia aplankyti abu miestus.

 

PARODOS KOMANDA:

Idėjos autoriai ir organizatoriai: Kauno miesto muziejus ir MO muziejus

Parodos koncepcijos autorius – Tomas Vaiseta

Parodos kuratoriai ir ko-kuratoriai: Justina Juodišiūtė, Kotryna Lingienė, Ernestas Parulskis, Miglė Survilaitė, Rasa Žukienė

Konsultantės: Julijana Andriejauskienė, Marija Drėmaitė, Linara Dovydaitytė, Giedrė Godienė, Lara Lempertienė, Jurgita Verbickienė, Sigita Žemaitytė-Strazdė

Koordinatorės: Iveta Jaugaitė, Justina Juodišiūtė, Giedrė Malūkaitė, Sigita Žemaitytė-Strazdė

Architektai: Vladas Suncovas, Julijonas Urbonas

Dizainerė – Inga Navickaitė-Drąsutė

 

Dėkojame:
Vytautas Ališauskas
Mindaugas Balkus
Ingvaras Butautas
Aušrinė Cemnolonskė
Norbertas Černiauskas
Gintaras Česonis
Algimantas Grigas
Giedrė Jankevičiūtė
Emilija Jasiulevičiūtė
Giedrė Kadžiulytė
Gražina Kadžytė
Laima Kreivytė
Mykolė Lukošienė
Gintarė Masteikaitė
Ignas Merkys
Giedrė Milerytė-Japertienė
Inga Pažereckaitė-Kalėdienė
Daiva Šabasevičienė
Helmutas Šabasevičius
Giedrius Šlikas
Irena Šutinienė
Audronė Veilentienė
Emanuelis Zingeris

 

Projektą pristato:

Kaunas 2022 | Oficialūs partneriai | MO muziejus

Susijusios parodos

į viršų

Bendraukime