KMM / Susiplanuok apsilankymą: Juozo Gruodžio namai / Apie Juozo Gruodžio namus / Juozo Gruodžio namų ekspozicija
Juozo Gruodžio namų ekspozicija
1932 m. pastatytas namas yra vertingas tiek architektūrine, tiek kultūrine, tiek landšafto prasme, tad pavergia kiekvieno architektūros mylėtojo širdį. Name veikia ekspozicija „Mano darbas taurus“.
Gruodžių namas
Namas, kuriame gyveno Gruodžių šeima, buvo pastatytas ant šlaito, likusioje jo dalyje įveistas didelis sodas, nedidelis vynuogynas bei daržas. Medinis namas nuo pastatymo iki dabar išsaugojo autentišką išvaizdą, primenančią puošnų Lietuvos medinį dvarelį su aukštu mansardiniu stogu. Pagrindinį įėjimą išskiria balkoną laikančios penkios medinės kolonėlės. Namo puošybai saikingai panaudoti lietuvių liaudies kūrybai būdingi elementai, stogo kraigo gale – kurie puikiai rezonuoja kompozitoriaus pamėgtiems etninės muzikos motyvams. Pastato interjeras nei kiek nenusileidžia eksterjero autentiškumui.
Interjeras
Viduje galima išvysti interjero elementus – medines grindis bei laiptus, profiliuotą lubų tinką, šviestuvus bei elektros jungiklius. Memorialiniai kambariai (svetainė ir kompozitoriaus kabinetas) apstatyti autentiškais baldais, juose bei ekspozicinėse patalpose yra išlikusios spalvotų koklių krosnys. Svetainėje galima išvysti S. Gruodienės kraitinę šviesaus medžio komodą su veidrodžiu, ąžuolinį bufetą bei stalą su kėdėmis. Svetainės sienas puošia S. Gruodienės paveikslas. Kompozitoriaus kambaryje apstu J. Gruodį menančių daiktų. Į plačią kolekciją įeina muziko stalas, radijas, miegamosios sofos ir fotelių komplektas bei kilimas. Sienas puošia žymių dailininkų paveikslai, dovanos nuo turėtų auklėtinių bei nuotraukos iš Gruodžių asmeninio archyvo.
Mano darbas taurus
2014 m. gruodžio 19 d., 130-ojo kompozitoriaus J. Gruodžio gimtadienio išvakarėse, Kauno miesto muziejaus J. Gruodžio skyriuje buvo atidaryta ekspozicija „Mano darbas taurus“. Ekspozicija įsikūrė dviejuose muziko namo kambariuose. Daugiau nei 200 eksponatų iš M. ir K. Petrauskų namų fondų atspindi svarbiausius J. Gruodžio gyvenimo ir veiklos etapus.
Pirmojo aukšto ekspozicinėje erdvėje eksponuojamas J. Gruodžio šeimos genealoginis medis, sudarytas žymiausio kompozitoriaus gyvenimo tyrinėtojo, profesoriaus Algirdo Jono Ambrazo, fotografijos, dokumentai, gaidos ir memorialiniai daiktai iš studijų Maskvos ir Leipcigo konservatorijose periodo bei itin svarbaus ir kūrybingo Jaltos laikotarpio. Svarbią vietą šioje ekspozicijos dalyje užima pažinčiai su S. Petrauskaite-Gruodiene skirti eksponatai, supažindinantys su labai įvairiapusiška, kūrybinga ir kartu tvirta S. Gruodienės asmenybe: du iš vienuolikos jos rašytų dienoraščių, niekur neskelbtas apsakymas, unikalios iš saldainių popierėlių išlankstytos figūrėlės, fotografijos ir kt. Nemažiau svarbi vieta skirta J. ir S. Gruodžių namo ir jo tapimo muziejumi istorijai: pristatomas žymaus architekto Felikso Vizbaro sukurtas namo projektas, paties J. Gruodžio nubraižytas iki šiol išlikusio sodo planas, įvairūs dokumentai ir fotografijos.
Ekspozicijoje slapčiausius muziko norus ir lūkesčius liudija užrašai afirmacijos kortelėse: galėsite išsirinkti vieną iš šešiolikos J. Gruodžio rašytų ar vieną iš muziejininkių sukurtų, šiuolaikiniam žmogui pritaikytų, savitaigos kortelių. O jei nerasite tinkančių – susikursite savo!
Įžengus į kompozitoriaus darbo kambarį galima išvysti fortepijoną „Steinway & Sons“ (1929 m.), kuriuo grojo pats Juozas Gruodis. Jei esate muzikas, žinokite, kad šis kambarys-studija yra nuomojamas kameriniams renginiams ir koncertams.
Antrojo aukšto ekspozicinėje erdvėje
atspindėta profesinė kompozitoriaus veikla dirbant Valstybės teatre ir Kauno muzikos mokykloje, vėliau išaugusioje į konservatoriją – pirmąją aukštąją muzikos mokyklą Lietuvoje. Jis – pirmasis kompozicijos profesorius Lietuvoje, ne tik sukūręs nacionalinę lietuvių kompozitorių mokyklą, bet ir buvęs vienas iš Kompozitorių sąjungos steigėjų ir vadovų, daug prisidėjęs auginant Dainų švenčių sąjūdį, keliant muzikinės kultūros lygį krašte.
Eksponuojamas profesorės Gražinos Daunoravičienės sudarytas pedagoginių lietuvių kompozitorių mokyklų medis, iliustruojantis J. Gruodžio, kaip pedagogo ir kompozicijos mokyklos pradininko Lietuvoje, veiklą. Kompozitoriaus kūrybai skirtame kampelyje pateiktas suklasifikuotas visų jo kūrinių sąrašas, gaidos ir fotografijos.