Kipro Petrausko memorialinio buto ekspozicijos pritaikymas regos negalią turintiems lankytojams, pasitelkiant skaitmeninį vedlį ir reljefinius portretus
2025 m. Kauno miesto muziejus vykdo projektą „Kipro Petrausko memorialinio buto ekspozicijos pritaikymas regos negalią turintiems lankytojams, pasitelkiant skaitmeninį vedlį ir reljefinius portretus (preliminarus pavadinimas)“ (vadovė – dr. Aušra Strazdaitė-Ziberkienė). Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Įgyvendinant projektą siekiama pritaikyti Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namų erdves ir Kipro Petrausko memorialinio buto ekspoziciją lankytojams su regos negalia, tam pasitelkiant garsinio ir reljefinio atvaizdavimo galimybes.
M. ir K. Petrauskų skyrius veikia pagal Aleksandro Golovinskio projektą 1924–1925 m. statytame name, esančiame Vydūno ir K. Petrausko gatvių sankirtoje. 2001 m. įtrauktas į Lietuvos Respublikos Nekilnojamųjų kultūros vertybių registro sąrašą, pastatas turi architektūrinę ir memorialinę vertę, nes čia gyveno kompozitorius Mikas Petrauskas ir Pasaulio tautų teisuoliai, operos dainininkas Kipras Petrauskas ir poetė, dramos artistė Elena Žalinkevičaitė-Petrauskienė. Pastatas yra Kauno modernizmo architektūros teritorijoje, 2023 m. įtrauktoje į Unesco Pasaulio paveldo sąrašą.
Memorialinis Kipro Petrausko butas įrengtas stengiantis kuo tiksliau atkurti gyvenamų patalpų dvasią iki minimumo ribojant tekstinę informaciją. Bute lygiagrečiai pristatomos memorialinės ir ekspozicinės erdvės. Memorialiniuose kambariuose eksponuojami Elenos ir Kipro Petrauskų šeimai priklausę baldai, meno kūriniai, instrumentas, buities, asmeniniai daiktai, nuotraukos, keletas Miko Petrausko daiktų. Atlikus polichrominius tyrimus nustatytos ir grąžintos originalios sienų spalvos ir dekoras. Ekspozicinėse erdvėse pristatoma Petrauskų šeimos istorija, to meto inteligentų – meno kūrėjų gyvenimas.
Vienas iš universaliausių būdų tokių ekspozicijų turinį padaryti prieinamą visiems lankytojams yra skaitmeninis vedlys, leidžiantis muziejų pilnavertiškai lankyti ne tik lankytojams su regos negalia, bet ir norintiems muziejų patirti kitaip. Ši programėlė nuo 2024 m. jau sėkmingai naudojama ir kitame KMM padalinyje – Kauno Rotušėje.
Vykdant projektą bus parengti 23 garsinio vaizdavimo įrašai, pasakojantys apie pastatą, memorialinį butą, buto erdves, įdomiausius eksponatus, pastate gyvenusius asmenis. Siekiant pristatyti pagrindinius pastate gyvenusius asmenis – M. Petrauską, K. Petrauską ir E. Žalinkevičaitę-Petrauskienę – bus sukurti ir memorialiniame bute eksponuojami nuotraukų reljefiniai modeliai.
Projektą lydės internetiniuose portaluose ir spaudoje publikuojami tekstai apie pastatą, butą, jo erdves, eksponatus ir asmenis, interviu su ekspozicijos pritaikymo priemonių kūrėjais.
Projektas bus pristatytas tam skirto renginio metu. Naujai sukurtas turinys bus integruotas į esamus edukacinius užsiėmimus ir ekskursijas.
Projekto vykdymo laikotarpis: 2025 m. kovas–lapkritis.
Projekte dalyvauja:
Garsinio vaizdinio įrašų kūrėja dr. Laura Martinkutė;
Nuotraukų reljefinių modelių kūrėjas Rimantas O. Kazarinas.
Projekto partneriai:
UAB „Diena Media News“ (dienraštis „Kauno diena“);
Kauno menininkų namai (internetinis tinklalapis „Kaunas pilnas kultūros“).
Projektą finansuoja:
![Lietuvos kultūros tarybos logotipas](https://kaunomuziejus.lt/wp-content/uploads/2024/04/LTK_Logotipas1-300x140.png)