Tarptautinis Baltijos šalių styginių skambinamųjų instrumentų tyrinėtojų simpoziumas
2023 m. sausio–gegužės mėn. Kauno miesto muziejus įgyvendino projektą „Tarptautinis Baltijos šalių styginių skambinamųjų instrumentų tyrinėtojų simpoziumas“ (vadovė dr. Laura Lukenskienė), kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projektui skirta 16 000 Eur. Bendra projekto vertė – 19 790,75 Eur.
Tarptautinis Baltijos šalių styginių skambinamųjų instrumentų tyrinėtojų simpoziumas įvyko 2023 m. kovo 24–25 d. Jame dalyvavo kanklių ir joms giminingų kitų šalių muzikos instrumentų tyrinėtojai ir muzikos atlikėjai. Šiame simpoziume buvo supažindinama su įvairių šalių muzikavimo tradicijomis, pristatomi naujausi tyrinėjimai, dalinamasi patirtimi, sukaupta gilinantis į instrumentų išsaugojimo, restauravimo, rekonstravimo, skambesio atkūrimo problemas.
Įgyvendinant šį projektą, pasiektas jo tikslas – suburti atminties ir mokslo institucijas bei pavienius profesionalus, siekiant išsaugoti ir aktualizuoti senuosius styginius skambinamuosius instrumentus. Surengtas Tarptautinis Baltijos šalių styginių instrumentų tyrinėtojų simpoziumas, kurio dienomis įvyko dviejų dienų mokslinė-praktinė konferencija, kūrybinės dirbtuvės ir du koncertai. Simpoziume dalyvavo Lietuvos muziejų ir mokslo įstaigų atstovai, taip pat užsienio šalių mokslo (švietimo) ir etninės kultūros įstaigos. Simpoziumo konferencija, kurioje perskaityti 28 pranešimai, buvo tiesiogiai transliuojama internete, jos įrašai patalpinti muziejaus „Facebook“ puslapyje, o simpoziumo koncertų vaizdo įrašai – kanale „Youtube“.
Tai – išskirtinės reikšmės įvykis Lietuvos tautinių ir tradicinių muzikos instrumentų tyrinėtojų ir propaguotojų gyvenime. Renginyje dalyvavo styginių skambinamųjų instrumentų ir jų muzikos tyrinėtojų grupės net iš 6 šalių: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Norvegijos ir Austrijos. Programą sudarė dvi dienas vykusi konferencija su ją lydėjusiomis diskusijomis, kūrybinėmis dirbtuvėmis ir du koncertai, kuriuose simpoziumo dalyviai pristatė savo šalių muzikos instrumentus, tradicinę ir profesionaliąją muziką. Vykstant projektui buvo pasidalinta ne tik naujausiais moksliniais tyrimais, bet ir organizacijų veiklos patirtimi, tiriant ir populiarinant tradicinius instrumentus, užmegzti ar atnaujinti tradicinės styginių instrumentų muzikos tyrinėtojų ryšiai, aptartos tolimesnės bendradarbiavimo galimybės.
Tarptautinio Baltijos šalių styginių instrumentų tyrinėtojų simpoziumo konferencijos transliacijos įrašus galite rasti čia ir čia. Simpoziumo koncertų įrašus galite peržiūrėti čia.
Projekto partneriai:
Kauno maisto pramonės ir prekybos mokymo centras
Asociacija „Kauno folkloro klubas Linago“
Asociacija „Kadujo“
UAB „Pūkas“
Prienų r. Veiverių kultūros ir laisvalaikio centras
Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija
Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus
Lietuvos nacionalinis muziejus
Biržų krašto muziejus „Sėla“
Tautinės muzikos asociacija „Trimitatis“
Estijos folkloro taryba
Estų kanelių asociacija
NVO „Skaņumāja“ (Latvija)