Search
Close this search box.
Paieška
Search
Close this search box.

Paroda „Maža, daili šventinė kortelė“

2024 11 28 - 2025 03 01
Vyksta šiuo metu...

Visos vietos

M. ir K. Petrauskų namai

Kaina

4.00 €
Atvirukas – maža, daili kortelė, bėgant laikui tapusi kultūrinio konteksto ir žmogiškųjų santykių liudininke. Sveikinimai buvo siunčiami įvairiomis progomis: vardadienio, Šv. Velykų, Šv. Kalėdų. Pirmasis pasaulyje komercinis kalėdinis atvirukas buvo išleistas 1843 m. Anglijoje. Jame pavaizduota šeima, kelianti tostą už atviruko gavėją, ir užrašas: „Linksmų Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų“. Ši naujovė greitai išplito po visą Europą ir tapo neatsiejama šventinio laikotarpio dalimi.

XIX a. pabaigoje sveikinimo atvirukai pasiekė ir Lietuvą. Jų leidyba ypač išaugo 1905 m., panaikinus caro valdžios draudimą rašyti lietuviškais rašmenimis, nors didžioji dalis atvirukų vis dar buvo spausdinama svetur. Sumanūs Lietuvos prekybininkai Vokietijoje, Prancūzijoje ar kitose užsienio šalyse nusipirkdavo teisę naudoti tenykščių sveikinimo atvirukų klišes su lietuviškais užrašais, pvz., „Sveiki sulaukę Šv. Kalėdų!“ ar „Su Naujaisiais metais!“, kartais palikdavo įrašus abiem kalbomis.

Parodoje „Maža, daili šventinė kortelė“ eksponuojami įvairių asmenų XX a. 3–4 deš. siųsti atvirukai ir vizitinės kortelės, operos solistui Kiprui Petrauskui skirti atvirlaiškiai ir telegrama, kompozitoriui Juozui Gruodžiui ir jo žmonai Stasei siųsti sveikinimai, kompozitoriui Jonui Dambrauskui siųsti atvirukai. Šie eksponatai – tai tik maža dalelė KMM fonduose saugomų atvirlaiškių, atspindinčių vyravusią sveikinimų įvairovę ir kintančias tradicijas. 

Parodos lankymas su muziejaus bilietu.

Edukacija

Suvenyrai ir leidiniai